logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Charakterystyka zaburzeń

Dotyk

Układ dotykowy jest największym i najbardziej pierwotnym systemem zmysłowym. Poprzez receptory znajdujące się na całej powierzchni skóry docierają do nas informacje dotykowe. Receptory dotyku odbierają informacje o nacisku, wibracji, ruchu, temperaturze, bólu, lekkim dotyku oraz rozciąganiu skóry.

Czytaj więcej

Wzrok

Widzenie, patrzenie, postrzeganie, dostrzeganie, obserwowanie stanowią ważny element rozwoju człowieka. Dzięki wzrokowi dziecko rozpoznaje rodziców, swój pokój, zabawki, własne dłonie, odbicie w lustrze. Wzrok ułatwia codzienne funkcjonowanie, samoobsługę, orientację przestrzenną, koordynację, a w późniejszym okresie życia naukę.

Czytaj więcej

Słuch

Rozwój słuchu jest niezwykle fascynujący. Już trzy, cztery tygodnie po zapłodnieniu po obu stronach główki pojawiają się pęcherzyki słuchowe, a chwilę potem wykształcają się kanały półkoliste i nerwy słuchowe. Zarodek słyszy najpierw tylko dźwięki o niskiej częstotliwości, co jednak zmienia się w trakcie rozwoju osobniczego. Szybko również następuje mielinizacja dróg nerwowych niższych pięter, ale wyższe piętra mielinizują się stopniowo i wolno.

Czytaj więcej

Smak

Opisanie przez dziecko czy osobę dorosłą jaki smak ma dana potrawa jest bardzo trudne. Ocena smaku jest bowiem bardzo subiektywnym odbiorem każdego z nas. Dlatego coś co smakuje jednej osobie, niekoniecznie musi smakować komuś innemu. Zapamiętanie smaku jest trudne ze względu na ulotność informacji i trudność odtworzenia jej z pamięci.

Czytaj więcej

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.