logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Metody pracy

Terapia neurotaktylna

Terapia neurotaktylna jest specjalnym programem opracowanym przez dr Svetlanę Masgutową. Jego głównym założeniem jest wspieranie układu nerwowego poprzez wykonywanie naturalnych ruchów stymulujących zasoby czuciowo-ruchowe organizmu. Autorka oparła swoje metody pracy na wieloletnich doświadczeniach. Wykorzystywała bowiem dotyk w terapii dzieci i dorosłych będących między innymi ofiarami wojen, trzęsień ziemi, ale przede wszystkim w pracy z poszkodowanymi w katastrofie kolejowej, która miała miejsce w 1989 roku w Rosji. Dzięki temu możliwe stało się zaobserwowanie tego, jak wiele pozytywnych efektów przynosi terapia. Warto więc zastanowić się nie tylko na tym, jakie są konkretne założenia terapii neurotaktylnej, ale również zwrócić uwagę na korzyści, jakie niesie jej stosowanie.

Drukuj
Terapia neurotaktylna

            Dotyk jest niewyczerpanym źródłem wszelkiego rodzaju bodźców wpływających na integrację sensomotoryczną oraz rozwój mózgu. Zmysł ten kształtuje się w trakcie życia płodowego i już wówczas pozwala dziecku zbierać pierwsze doświadczenia sensoryczne. W pierwszych tygodniach życia poza łonem matki staje się jedynym sposobem poznawania otaczającej rzeczywistości i budowania swojej komunikacji z innymi. To właśnie układ taktylny i propriocepcja pozwalają poruszać się, a z biegiem czasu biegać czy skakać, umożliwiają uczenie się nowych rzeczy i poznawanie świata dzięki przetwarzaniu różnego rodzaju doznań zmysłowych. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, kiedy w zasięgu dziecka pojawia się nowa rzecz. Wówczas chwyta ją i (...)

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.