logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Metody pracy

Wpływ asymetrii na koordynację ruchową i uczenie się

Ciało człowieka zdaje się składać z dwóch części, które dają złudzenie symetrii. Wydaje się, że prawa i lewa strona ciała stanowią lustrzane odbicie a zewnętrzny kształt ciała, jak i usytuowanie wewnętrznych narządów parzystych są równomierne, jednak jest to mylne wrażenie, gdyż ludzki organizm już we wczesnym okresie ontogenezy ujawnia przejawy asymetrii, które stopniowo przyrastają. Asymetria postrzegana jest więc jako typowy, normalny objaw budowy ciała człowieka. Możliwe jest wyróżnienie kilku rodzajów asymetrii, które mają zasadnicze znaczenie w codziennym funkcjonowaniu człowieka, wpływają na jego zdrowie i procesy uczenia się.

Drukuj
Wpływ asymetrii na koordynację ruchową i uczenie się

Rodzaje asymetrii

Uwzględniając anatomię oraz funkcję, można wyodrębnić asymetrię morfologiczną, funkcjonalną, dynamiczną, sensoryczną.

W procesie klasyfikacji wyróżnia się asymetrię morfologiczną rozumianą jako zakłócenie symetrii zewnętrznych kształtów ciała po obu stronach płaszczyzny przyśrodkowej, która charakteryzuje się wyraźną różnicą ciężaru prawej i lewej połowy ciała, co powiązane jest z rozmieszczeniem narządów, długością i obwodami kończyn oraz usytuowaniem parzystych części ciała. W wyniku badań stwierdzono, że na ogół cięższa jest prawa połowa ciała, dłuższa jest kończyna górna prawa i kończyna dolna lewa, większy jest obwód ramienia i przedramienia prawego oraz podudzia lewego, silniej umięśniona jest prawa strona pasa barkowego.

Innym rodzajem asymetrii jest asymetria (...)

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.