logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Metody pracy

Zabawy wspierające rozwój zmysłu równowagi

Równowaga, czyli nasza własna zdolność do utrzymywania pozycji ciała w pionie. Dlaczego własna? Bo utrzymywanie równowagi powinno być możliwe bez działań osób trzecich. To, że zdolność naszego ciała do utrzymywania równowagi wygląda tak, a nie inaczej, uzależnione jest od wielu czynników. Kontrola równowagi ciała rozwija się dzięki informacjom sensorycznym pochodzącym z trzech układów: proprioceptywnego, wzrokowego i przede wszystkim systemu przedsionkowego. Kluczową rolę odgrywają też oczywiście aspekty genetyczne i środowisko. Zaburzenia równowagi są dosyć często niejako wpisane w wiele chorób neurologicznych. Musimy jednak pamiętać, że dzieci, u których obserwuje się zaburzenia przetwarzania sensorycznego, problemy z równowagą również występują.

Drukuj
Zabawy wspierające rozwój zmysłu równowagi

Zaburzenia rwnowagi to nie tylko potykanie się, upadanie i niezgrabność. „Zaburzenia rwnowagi przenoszą się na inne układy sensoryczne, ponieważ wszystkie wrażenia przechodzą przez jądra przedsionkowe na poziomie pnia mzgu, zanim zostaną przekazane dalej do analizy w wyższych strukturach kory mzgowej. Zaburzenia rwnowagi stanowią zatem istotną przyczynę specyficznych trudności w uczeniu się, szczeglnie dotyczy to obszarw układu ruchowego, przetwarzania wzrokowego i słuchowego”[1]. Dzieci z zaburzeniami rwnowagi mają problemy z kontrolą łasnego ciała, a to powoduje rwnież problemy z zachowaniem. Stabilna postawa, prawidłowe czucie własnego ciała to gwarancja poczucia bezpieczeństwa grawitacyjnego.

Jak zatem wspierać rozwj rwnowagi? Wszystko zaczyna (...)

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.