logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Dzień dobry. Jak pomóc dziecku 6-letniej dziewczynce, diagnozowanej obecnie w kierunku zaburzeń SI, która odmawia czesania włosów, czesanie nawet delikatne budzi opór, a rozczesywanie włosów (długich i kręconych) sprawiam, że dziecko płacze (łzami)? Będę wdzięczna za podpowiedź.

Odpowiedź: Pomocne może być stosowanie fryzjerskich środków ułatwiających rozczesywanie, odżywki z keratyną, szczotki do włosów kręconych i długich (typu Tangle Teezer). Oprócz tego w ciągu dnia, gdy jest możliwość można masować głowę dziewczynki opuszkami palców, od nasady włosów po czoło . Całe ręce oraz plecy i nogi trzy razy dziennie warto masować szczotką chirurgiczną do dezynfekcji rąk do kupienia w sklepach z artykułami medycznymi. Do masażu przydaje się również wiele przedmiotów o zróżnicowanej fakturze ( np. szczotka do paznokci, papier ścierny, piłka z kolcami, futerko, myjka, miękka gąbka). Praktyka wskazuje, że włosy powyższymi środkami można umyć wieczorem i cierpliwie po paśmie rozczesywać, a rano poprawić rozczesywanie. Wymaga to wiele czasu, ale z czasem dziecko spokojniej reaguje na czesanie. Dopóki dziewczynka samodzielnie nie będzie rozczesywać włosów problem może utrzymywać się, choć zastosowane zabiegi powinny zmniejszyć jego nasilenie. Regularna terapia SI winna skutecznie zminimalizować problem.

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.