logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Dzień dobry, Dziecko w przedszkolu otrzymało orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Czy w takim wypadku powinno mieć podwójne zajęcia? Ile godzin tygodniowo?

Odpowiedź: W ramach opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powinno być przyznanych od 4 do 8 godzin miesięcznie, to zespół specjalistów powołanych do zespołu WWR i dyrektor decyduje o liczbie godzin i rodzaju zajęć. Natomiast w zależności od zapisu w orzeczeniu dziecku należy się tyle zajęć ile wpisano. Zajęcia trwają 60 minut obowiązkowo, można podzielić, ale łącznie musi być 60 minut. Jeśli wpisano logopedię, rewalidację, dogoterapię, SI, terapię behawioralną, terapię widzenia to wszystko musi być zapewnione, czyli w tym przykładzie 6 h. Rodzic musi być zapoznany w przypadku orzeczenia z planem i rodzajem zajęć na posiedzeniu zespołu. Zajęcia muszą być realizowane indywidualnie. Dodatkowo należy sprawdzić, czy wpisano zajęcia w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Też muszą być zapewnione, według rozporządzenia mogą być realizowane grupowo. Czas trwania 45 minut. Opinia o potrzebie WWR i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego to dwa niezależne źródła zajęć i pomocny regulowane odrębnymi przepisami. Przedszkole jest zobowiązane realizować zalecenia z orzeczenia, natomiast miejsce realizacji zajęć w ramach WWR wybierają rodzice, może to być przedszkole lub inna placówka.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.