logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Witam! Jak pomóc dziecku (8 lat): nadwrażliwy na zapachy, metki, materiał ubioru; nie pije soków z kartonu oraz nie je jogurtów z opakowań, tubek (przekłada do miski) i nie lubi, gdy ktoś w jego otoczeniu pije/je. Gdy zobaczy niewyrzucone opakowanie po zjedzonym jogurcie występują nawet odruchy wymiotne. Poza tym dziecko normalnie funkcjonuje, bardzo dobrze się uczy. Zauważa się jedynie trudności w nawiązywaniu nowych znajomości, niechęć przed występami publicznymi oraz w razie niepowodzeń duże skłonności do płaczu.

Odpowiedź: Terapia metodą Integracji Sensorycznej zakłada konieczność regularnego uczestnictwa dziecka w zajęciach prowadzonych przez terapeutę w celu zniwelowania opisywanych objawów. W warunkach domowych możemy dziecko oswajać z produktami spożywczymi stosując różne techniki. Po pierwsze możemy najpierw opowiadać mu o tym, dlaczego żywność musi być pakowana w różne pudełka, kartony, tubki. Można opowiedzieć o sposobach ich wytwarzania. Wyobrazić sobie, co działby się, gdyby były umieszczone w czymś innym. W atmosferze zabawy można oglądać zdjęcia fabryk, opakowań, taśm produkcyjnych; wybrać najładniejsze zamknięte opakowanie, a następnie oswajać dziecko z otwieraniem ich, wydawanym przy tym dźwiękiem, uwalniającym się zapachem. Dodatkowo codziennie warto przeprowadzać trening zapachowy oraz zachęcać dziecko do dotykania różnych mas plastycznych, substancji spożywczych i produktów, takich jak białko jaja kurzego, mięso mielone. Ponadto warto pogłębić diagnozę psychologiczną, gdyż tego typu lęki mogą utrudniać dziecku funkcjonowanie w grupie społecznej, odnajdywanie się w nowych sytuacjach. Konieczne jest wykrycie podłoża tego typu zachowań i efektywne poradzenie sobie z nimi.

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.