logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytania do eksperta

Dzień dobry, Dziecko w przedszkolu otrzymało orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Czy w takim wypadku powinno mieć podwójne zajęcia? Ile godzin tygodniowo?

Odpowiedź: W ramach opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powinno być przyznanych od 4 do 8 godzin miesięcznie, to zespół specjalistów powołanych do zespołu WWR i dyrektor decyduje o liczbie godzin (...)

Czytaj więcej
Dobry wieczór. Mam w rodzinie chłopca 4 lata i 4 miesiące. Chłopiec od września pójdzie do przedszkola do mojej grupy przedszkolnej - mieszanej. Dzieci będą w wieku 3-5 lat. Chłopiec ten jest zdrowy. Problem (...)

Odpowiedź: Droga Pani Karolino, to wspaniale, że chłopiec ma przy sobie mądrą i zaangażowaną osobę. Rodzicom często brakuje wiedzy na temat rozwoju dziecka i mogą zupełnie nie zdawać sobie sprawy ze szkodliwości (...)

Czytaj więcej
Witam, mam 5-letnią córkę z zaburzeniami integracji sensorycznej. Dowiedziałyśmy się jak miała 2,5 roku. Ma 8 -letniego brata, jest najmłodsza. Bardzo często powtarza ze jest "dzidzią". Kiedy znalazła (...)

Odpowiedź: "Opisana sytuacja jest niepokojąca z uwagi na wiek dziecka, mimo podanych szczegółów konieczne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i konsultacja psychologiczna. Aktualnie, zanim włączy się psycholog, (...)

Czytaj więcej
Dzień dobry. Jak SI i czy w ogóle może pomóc dziecku które się masturbuje?

Odpowiedź: Wiele zależy od wieku dziecka i jego rozumienia sytuacji. Pomoże to wyodrębnić typ masturbacji i dzięki temu dobrać sposoby pomocy dziecku. Należy zastanowić się, czy jest to masturbacja rozwojowa, która (...)

Czytaj więcej
Droga Redakcjo, jak mogę pomóc dla 9-letniego syna, który budzi się w nocy (średnio 4-5 razy w tygodniu), przerażony, często krzyczy, boi się, widzi różne niepokojące go rzeczy, osoby. Dodam, że śpi z (...)

Odpowiedź: Niepokoju dziecka należy upatrywać w różnych przyczynach. Konsultacja psychologiczna pomoże odnaleźć początek i przyczynę lęków nocnych. Konieczna jest też konsultacja neurologiczna. Lekarz może zalecić (...)

Czytaj więcej
Witam serdecznie, chłopiec 5 lat, ze spektrum autyzmu, ciągle zapampersowany. Po ściągnięciu pampersa ciągle się przesikuje i nie przeszkadza mu to, może cały dzień chodzić mokry, mam wrażenie, że to uwielbia. (...)

Odpowiedź: Najpierw kilka słów o tym, co nie przynosi efektów, na pewno nie pomaga karanie dziecka, podobnie jest z ograniczaniem płynów. Zawsze warto skonsultować się z nefrologiem. Konieczny jest jednak intensywny (...)

Czytaj więcej
Dziewczynka 2.5 roku onanizuje się. Dziewczynka z cesarskiego cięcia zaburzone czucie głębokie. Jakie ćwiczenia wprowadzić?

Odpowiedź: Zaburzenia czucia głębokiego mogą nie wpływać na powstanie zachowań o charakterze onanizmu dziecięcego. Ich przyczyn może być kilka, na przykład infekcja dróg moczowych, zakażenie pasożytami, potrzeba (...)

Czytaj więcej
Dzień dobry. Jak pomóc dziecku 6-letniej dziewczynce, diagnozowanej obecnie w kierunku zaburzeń SI, która odmawia czesania włosów, czesanie nawet delikatne budzi opór, a rozczesywanie włosów (długich i (...)

Odpowiedź: Pomocne może być stosowanie fryzjerskich środków ułatwiających rozczesywanie, odżywki z keratyną, szczotki do włosów kręconych i długich (typu Tangle Teezer). Oprócz tego w ciągu dnia, gdy jest możliwość (...)

Czytaj więcej
Witam! Jak pomóc chłopcu (8 lat) który, ma nadwrażliwość dotykową. wszystie przedmioty, które ma w ręce zostają bardzo gwałtownie wyrzucane przez dziecko z dużą siłą. Dziecko ma dużą potrzebę ruchu, ciągle (...)

Odpowiedź: Pierwszym krokiem powinna być diagnoza Integracji Sensorycznej, by pod okiem terapeuty dziecko nauczyło się lepszego odczuwania własnego ciała, jego granic i adekwatnych reakcji na dotyk, a przede wszystkim (...)

Czytaj więcej
Witam, mam pod opieką dziecko z zespołem Downa (trzy latka), które przejawia dużą niechęć do okularów i mimo różnych sposobów Mama nie jest w stanie przekonać córki do noszenia. Co może powodować trudności (...)

Odpowiedź: Po pierwsze, wskazane jest w typ wypadku dodatkowe badanie wzroku, ponieważ dziecko może mieć trudność z widzeniem w pewnych warunkach, ale też może mieć trudność z widzeniem funkcjonalnym, wykorzystywaniem (...)

Czytaj więcej
W jakiej formie dajemy rodzicom dietę sensoryczną do domu - rozpisujemy ją np.20 min. leżeć pod kołdrą obciążającą, 10 razy wałkujemy dziecko wałkiem?

Odpowiedź: Wielu rodziców potrzebuje konkretnych informacji w jaki sposób, przez ile czasu i ile razy wykonywać jakąś czynność, dzięki temu jest im łatwiej wspierać dziecko w rozwoju. Dlatego też informacje możemy (...)

Czytaj więcej
Mam dziecko 2,5 letnie. Od wczesnego etapu życia było rehabilitowane ze względu na asymetrię i niskie napięcie mięśniowe. Praca trwała 1,5, roku i jest już zakończona. Obecnie dziecko ujawnia przejawy (...)

Odpowiedź: Diagnozę dotyczącą zaburzeń Integracji Sensorycznej przeprowadza się u dzieci po 3 roku życia. Do tego czasu diagnozuje się zaburzenia samoregulacji. Dziecko nie powinno być pozbawione pomocy do tego czasu. (...)

Czytaj więcej

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.