logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytania do eksperta

Jak pracować z tzw poszukiwaczem sensorycznym? Dziecko jest w ciągłym ruchu, biega, skacze, często zmienia pozycje. Dać mu swobodę ruchu? Czy ten ruch ma być kontrolowany? Jak dużo tych doznań? Więcej (...)

Odpowiedź: Dziecko o takim sposobie funkcjonowania wymaga wiele uwagi ze strony dorosłych. Może potrzebować różnych sposobów działania, aby uzyskać optymalny poziom pobudzenia i koncentracji uwagi. Po pierwsze należy (...)

Czytaj więcej
Dzień dobry, moja córka urodziła się z obniżonym napięciem mięśniowym. Ma słabszą całą prawą stronę ciała (jest jednocześnie zdecydowanie praworęczna). Ma słabe ręce, obniżone napięcie jest również w jamie (...)

Odpowiedź: Sytuacja przedstawiona przez Panią jest złożona, warto zacząć od diagnozy medycznej, a mianowicie neurolog dziecięcy powienien zbadać dziecko, aby stwierdzić, czy odruchy są prawidłowe, a nadto może zlecić (...)

Czytaj więcej
Pracuje z chłopcem w wieku 2 lat, podejrzenie autyzmu. Chłopiec ma liczne zaburzenia : czucia głębokiego oraz podwrażliwość aparatu artykulacyjnego. Wszystko smakuje, liże i gryzie . Mam z tym problem. (...)

Odpowiedź: Podjęte przez Panią strategie są słuszne. Zwiększone zapotrzebowanie do wkładania przedmiotów do ust może wskazywać nie tylko na stereotypowe zachowanie, ale może wynikać z prezentowanego jeszcze przez (...)

Czytaj więcej
Jak pomóc dziecku w wieku szkolnym, które wkłada do buzi i gryzie różne przedmioty. Z wywiadu wiadomo, że w szkole tylko kredki, natomiast w domu sznurki, zabawki, chusteczki higieniczne, zabawki gumowe...praktycznie (...)

Odpowiedź: Powyższe zachowania mogą mieć charakter autostymulujący, mogą służyć regulacji emocji oraz mieć podłoże organiczne. Gryzienie kredek może być traktowane przez otoczenie, jako akceptowalne, natomiast ogryzanie (...)

Czytaj więcej
Dzień dobry, mój syn ma 9 lat, od niedawna stwierdzony Zespół Aspergera. Trudności w szkole, łatwo się rozprasza, denerwuje, bo nie lubi j. polskiego i pisania. Nie pisze ładnie, ale nie chce też ćwiczyć. (...)

Odpowiedź: Dzień dobry, zaistniała sytuacja jest szczególnie trudna dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Brak stałego rytmu, współpracy z innymi osobami odbija si,e niekorzystnie na motywacji do działania. (...)

Czytaj więcej
Proszę o pomoc w ustaleniu terminu usprawniania narządu wzroku, u dziecka z "uciekającym okiem". Mam świadomość, że w na pierwszym poziomie terapii należy usprawnić układ przedsionkowy i proprioceptywny, (...)

Odpowiedź: W celu uzyskania poprawy ustawienia gałek ocznych wskazane jest łączenie oddziaływań na układ przedsionkowy i proprioceptywny w celu uzyskania lepszej stabilizacji posturalnej oraz wmocnienia mięśni oczu, (...)

Czytaj więcej
Jakie ćwiczenia wykonywać dla usprawnienia analizatora czuciowo-ruchowego?

Odpowiedź: Przykładowe aktywności wzmacniające pracę analizatora czuciowo-ruchowego: - nazywanie przedmiotów schowanych w woreczku (dziecko nie widzi ich i za pomocą dotyku zgaduje co jest w środku) - zamykanie (...)

Czytaj więcej
Jak odczytać z testu południowo-kalifornijskiego czy u dziecka występuje podreaktywność, nadreaktywność czy różnicowanie? Według przekazanej mi wiedzy dopuszczalna granica normy jest od -1,0 do +1,0. Brakuje (...)

Odpowiedź: Diagnoza SI w szczególności, gdy obraz dziecka jest niejasny, uwzględniać winna oprócz liczbowych informacji analizę objawów behawioralnych. W przypadku podreaktywności są to: niski lub niezorganizowany (...)

Czytaj więcej
Jak odczytać z testu południowo-kalifornijskiego czy u dziecka występuje podreaktywność, nadreaktywność czy różnicowanie? Według przekazanej mi wiedzy dopuszczalna granica normy jest od -1,0 do +1,0. Brakuje (...)

Odpowiedź: Diagnoza SI w szczególności, gdy obraz dziecka jest niejasny, uwzględnieniać winna oprócz liczbowych informacji analizę objawów behawioralnych. W przypadku podreaktywności są to: niski lub niezorganizowany (...)

Czytaj więcej
Witam! Jak pomóc dziecku (8 lat): nadwrażliwy na zapachy, metki, materiał ubioru; nie pije soków z kartonu oraz nie je jogurtów z opakowań, tubek (przekłada do miski) i nie lubi, gdy ktoś w jego otoczeniu (...)

Odpowiedź: Terapia metodą Integracji Sensorycznej zakłada konieczność regularnego uczestnictwa dziecka w zajęciach prowadzonych przez terapeutę w celu zniwelowania opisywanych objawów. W warunkach domowych możemy (...)

Czytaj więcej
Czy metoda pracy według Montessori ma sens w pracy z uczniem w szkole średniej i czy jest praktykowana w polskiej rzeczywistości edukacyjnej. Proszę o ewentualne podanie bliższych informacji, źródeł.

Odpowiedź: W Polsce od kilku lat istniej możliwość dalszej edukacji opartej na założeniach pedagogiki Montessori. Polecam zapoznać się z informacjami na WWW.szkolamotessori.com.pl WWW.liceum.ziarnko-maku.pl lub (...)

Czytaj więcej
Mam trudność z określeniem problematycznego zachowania się ucznia szkoły średniej III technikum. Zachowanie ucznia: -szydzi z koleżanek w klasie, szczególnie z uczennicy w ciąży; -nie współdziała z nauczycielami; (...)

Odpowiedź: Konieczne jest badanie ucznia przez psychologa pod kątem umiejętności społecznych, zwłaszcza, że jest to młody człowiek, który powinien mieć już ogląd sytuacji o charakterze społecznym. Standardową procedurą (...)

Czytaj więcej

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.