logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Scenariusze

Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu dla dzieci w wieku żłobkowym

Zabawa ruchowa na świeżym powietrzu ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka, którego potrzeby ruchowe wynoszą od 3 do 5 godzin dziennie. W okresie niemowlęcym i wczesnodziecięcym rozwój psychiczny i ruchowy dziecka są ze sobą bardzo ściśle powiązane. Prawidłowy rozwój poznawczy nie jest możliwy bez odpowiedniej aktywności motorycznej, która stanowi źródło doznań prowokujących układ nerwowy dziecka do działania, czyli rozwoju.

Drukuj
Zajęcia ruchowe na świeżym powietrzu dla dzieci w wieku żłobkowym

 

W ciągu ostatnich kilku dekad tryb życia dzieci stawał się w coraz większym stopniu siedzący. Zmiana ta wiąże się też ze znacznym wzrostem liczby dzieci otyłych. Według ostatnich badań aż 17% dzieci w wieku 2–19 lat cierpi na otyłość. Mała aktywność fizyczna i niski poziom sprawności wiążą się z niskimi wynikami w szkole, pogorszeniem funkcji poznawczych, niekorzystnymi zmianami w metabolizmie mózgowym, jak i w strukturze mózgu. Dlatego też ważne jest jak najwcześniejsze zachęcanie dziecka do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu. Badania obrazowania struktury mózgu wskazują, że trening fizyczny podnosi nie tylko poziom zdolności poznawczych, lecz także prowadzi do (...)

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.