logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Jak zapanować (czy zareagować) nad 3 letnim autystycznym dzieckiem kiedy pojawia się atak agresji (bicie rodziców, dzieci, popychanie, uderzanie, rzucanie się na podłogę). Takie zachowanie pojawia się gdy, dziecko chce coś dostać np. zabawkę, którą ktoś inny się bawi lub np chce się chlapać wodą w łazience pomimo, iż jest już cały mokry.

Odpowiedź: Niestety nie jestem w stanie jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy zastanowić się nad przyczynami tych zachowań. Mogą one wynikać z braku możliwości bycia zrozumianym przez innych. Należy wtedy skupić się nad poprawą umiejętności komunikacyjnych. Zachowania takie mogą być także spowodowane zaburzeniami przetwarzania sensorycznego – wtedy też należy skonsultować dziecko z terapeutą integracji sensorycznej. Wyżej wymienione zachowania mogą mieć na celu zwrócenie na siebie uwagi. Najrozsądniej jest, aby zespół terapeutów pracujący z dzieckiem zastanowił się nad nimi i ustalił wspólną drogę postępowania. Spójność działań jest w tym wypadku bardzo ważna.

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.