logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Droga Redakcjo, jak mogę pomóc dla 9-letniego syna, który budzi się w nocy (średnio 4-5 razy w tygodniu), przerażony, często krzyczy, boi się, widzi różne niepokojące go rzeczy, osoby. Dodam, że śpi z zapalonymi światłami. Później nie może zasnąć przez ok. 2 godziny.

Odpowiedź: Niepokoju dziecka należy upatrywać w różnych przyczynach. Konsultacja psychologiczna pomoże odnaleźć początek i przyczynę lęków nocnych. Konieczna jest też konsultacja neurologiczna. Lekarz może zalecić przyjmowanie melatoniny, magnezu oraz D3. Dodatkowo wykluczy istnienie trudności neurologicznych wywołujących kłopoty ze snem. W domu w celu poradzenia sobie z sytuacją można zadbać o zwiększenie przewidywalności i rytmu dnia. Kolacja może odbywać się o 18.00, potem czas na rozmowę, czytanie, krótkie obejrzenie programu telewizyjnego, jeśli jest taka potrzeba (przy włączonym świetle), kąpiel , wytarcie skóry miękkim ręcznikiem, założenie jasnej, bawełnianej piżamy i położenie się spać w przewietrzonym pokoju. Wskazane jest spanie pod ciężką kołdrą lub kołdrą obciążeniową. Pościel powinna być zmieniana co kilka dni, wykonana najlepiej z miękkiego lnu lub bawełny, bez ozdób, gładka, wymaglowana. Ciemne zasłony w tym przypadku mogą nie być dobrym rozwiązaniem, gdyż mogą wywoływać dezorientację. Lampka nocna jak najbardziej powinna być włączona. Po wybudzeniu się, kiedy dziecko jest w kontakcie należy zachować spokój i silnie głaskać Syna, mówić łagodnym głosem, nie dopytywać. Ponadto konieczne jest przemyślenie sytuacji dziecka w szkole i w razie trudności podjęcie współpracy z psychologiem szkolnym. Dopiero kompleksowe podejście może dać oczekiwany rezultat.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.