logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Witam, mam 4,5 letniego syna. W przedszkolu miał problemy na gruncie komunikacji społecznej, nie potrzebował do zabawy dzieci, czasami jakby ich nie zauważał, nie rozumiał kodów społecznych, nie słuchał pani. po diagnozie IS zdecydowaliśmy się na zajęcia z IS i TUS (zacznie od września). zachowanie dziecka jednak bardzo sie zmieniło - na lepsze. zaczął komunikować się "normalnie", ciągnie do dzieci (choć czasami w czasie pobudzenia zdarza mu się kogoś popchnąć lub uderzyć), rozumie słowo"nie wolno" (choć czasami jeszcze ucieka), wydaje się jakby dorósł do pewnych rzeczy. neurolog zalecił tomograf głowy w znieczuleniu ogólnym, żeby wykluczyć autyzm. biję się z myślami, czy zrobić to badanie, biorąc pod uwagę zmiany w zachowaniu syna? czy nie dać mu jeszcze czasu na "poprawę" w zachowaniu? dodam, że pierwszy rok życia miał problemy ze słuchem (w ogóle nie słyszał na 1 ucho, na drugie tylko w 50%) - mam wrażenie, że jest "ten rok do tyłu". co robić? Mama

Odpowiedź: Bardzo cieszą mnie postępy Synka, jednakże wymagania społeczne wobec dziecka z roku na rok są coraz większe i na poziomie szkoły, a zwłaszcza dojrzewania mogą ujawnić się trudności, dlatego też badanie neurologiczne może być wykonane, pomocne będzie także badanie psychologiczne w profesjonalnej poradni zajmującej się diagnostyką autyzmu, na przykład SOTIS. Trening Umiejętności Społecznych na pewno będzie wielkim wsparciem. Synkowi może pomóc również po 6 roku życia trening uwagi słuchowej, na przykład metodą SPPS poprzedzony badaniem poziomu uwagi słuchowej. Warto przeprowadzić diagnostykę medyczną: psycholog, neurolog, psychiatra, aby wiedzieć jakie są potrzeby dziecka, samoświadomość swoich własnych mocnych i słabych stron bardzo pomaga w budowaniu swojej samooceny, a dodatkowo potwierdzenie lub wykluczenie autyzmu daje możliwość uzyskania spokoju, że wiemy czego dziecko potrzebuje. W sytuacji potwierdzenia istnienia całościowych zaburzeń rozwojowych możliwa jest wielosystemowa pomoc w formie bezpłatnej opieki. Im wcześniej będzie podjęta wielospecjalistyczna terapia tym szybciej są widoczne efekty. Powodzenia!

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.