logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Proszę o pomoc w ustaleniu terminu usprawniania narządu wzroku, u dziecka z "uciekającym okiem". Mam świadomość, że w na pierwszym poziomie terapii należy usprawnić układ przedsionkowy i proprioceptywny, a dopiero w dalszej kolejności wzrok. Jaki okres czasu należy wykonywać ćwiczenia usprawniające zmysły fundamentalne i po jakim czasie wprowadzić ćwiczenia na zmysł wzroku?

Odpowiedź: W celu uzyskania poprawy ustawienia gałek ocznych wskazane jest łączenie oddziaływań na układ przedsionkowy i proprioceptywny w celu uzyskania lepszej stabilizacji posturalnej oraz wmocnienia mięśni oczu, ale najkorzystniej z jednoczesną stymulacją zmysłu wzroku. Celowym wydaje się oddziaływanie na jak największą ilość zmysłów. Dlatego też warto zachęcać dziecko do chodu po ścieżce sensorycznej z jednoczesnym łapaniem piłki na sznurku w uchwyt trzymany w dłoni, wykonywanie rzutów celowniczych podczas skoków na trampolinie, przebijanie baniek mydlanych w trakcie stania na równoważni itp. Należy rozważyć wspólne prowadzenie terapii z terapeutą widzenia lub optometrystą.

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.