logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Jak pomóc dziecku w wieku szkolnym, które wkłada do buzi i gryzie różne przedmioty. Z wywiadu wiadomo, że w szkole tylko kredki, natomiast w domu sznurki, zabawki, chusteczki higieniczne, zabawki gumowe...praktycznie to, co ma w danej chwili pod ręką podczas różnych czynności (zabawy, odrabiania lekcji, oglądania telewizji). Gumy do żucia nie pomagają, badanie dentystyczne ok. Dziecko od małego przejawiało skłonność do takich zachowań, ale z wiekiem to się pogłębia...Czym to jest spowodowane?

Odpowiedź: Powyższe zachowania mogą mieć charakter autostymulujący, mogą służyć regulacji emocji oraz mieć podłoże organiczne. Gryzienie kredek może być traktowane przez otoczenie, jako akceptowalne, natomiast ogryzanie innych przedmiotów może wzbudzić niekorzystne komentarze rówieśników. Dlatego warto podjąć działania, które zniwelują ten stan. Ponadto gryzienie przedmiotów niszczy szkliwo i choć teraz nie ma zmian w badaniu stomatologicznym, to z czasem jest ryzyko ich powstania. Po pierwsze należy wyeliminować przyczyny, czyli wykluczyć stresujące sytuacje, udzielać dziecku wsparcia i zainteresowania oraz pochwał. Warto zadbać o stały rytm dnia, poczucie bezpieczeństwa dziecka, zapowiadanie mu tego, co się wydarzy. Po drugie warto w diecie wprowadzić zmiany polegające na zwiększaniu ilości twardych pokarmów, rezygnowaniu z papek, miękkich konsystencji. Pomaga angażowanie dziecka w czynności kulinarne, ugniatanie mas, lepienie. Warto znaleźć sposób na rozwijanie pasji w dziecku, zajęte ręce pracą twórczą hamują potrzebę wkładania ich do ust. Techniki proprioceptywne, polegające na skokach na trampolinie, przenoszeniu ciężkich rzeczy, pchaniu, ciągnięciu pozwolą na poprawę samoregulacji. Oprócz podjętych strategii wskazana jest konsultacja psychologiczna w celu określenia pierwotnych przyczyn oraz medyczna w kierunku wykluczenia zakażenia pasożytami.

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.