logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Schematy rozmów

Schemat rozmowy z rodzicem nadopiekuńczym

Skuteczna rozmowa z rodzicem zależy od wielu czynników, m.in. otwartej postawy nauczyciela. Serdeczne wyciągnięcie dłoni na powitanie może nie tylko świadczyć o wzajemnym szacunku, ale też zainicjować partnerski sposób rozmowy.

Drukuj
Schemat rozmowy z rodzicem nadopiekuńczym

Nadopiekuńczość jest to postawa rodzicielska charakteryzująca się przejawianiem przez rodziców/opiekunów zachowań nadmiernie chroniących dziecko. Opiekunowie starają się za wszelką cenę zniwelować wystąpienie wszelkich czynników, zarówno realnych, jak i wyimaginowanych, które mogą w jakikolwiek sposób być zagrażające dziecku lub też zbytnio obciążające jego codzienne funkcjonowanie. Tym samym to właśnie rodzic staje się głównym i jedynie decyzyjnym autorytetem dokonującym wyboru, co jest i co będzie dla dziecka najodpowiedniejsze, np. z kim powinno się przyjaźnić, jakie zajęcia dodatkowe są najlepsze itd. Nadmierna opiekuńczość utrudnia, a niekiedy nawet znacznie ogranicza, nabranie samodzielności przez dzieci, opóźnia nabywanie nowych umiejętności. Co więcej, jak podkreśla (...)

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.