logo Uzyskaj dostęp Co nowego w Pracowni

Pytanie do eksperta

Dzień dobry, moja córka urodziła się z obniżonym napięciem mięśniowym. Ma słabszą całą prawą stronę ciała (jest jednocześnie zdecydowanie praworęczna). Ma słabe ręce, obniżone napięcie jest również w jamie ustnej. Jednak rehabilitacja a później terapia logopedyczna prawie całkowicie już zniwelowały problem. Jej problemy udało się zdiagnozować, kiedy miała 6 miesięcy. Do ukończenia dwóch lat była rehabilitowana. Uczestniczyłyśmy w terapii integracji odruchów. W wieku o 1 do 4 lat miała trudności z zasypianiem mimo zachowywania rytuałów od urodzenia. Proces usypiania trwał ok 3 godzin. Teraz ma 5 lat. Mamy 2 problemy. Nadal słabe ręce i prawdopodobnie przetrwały odruch chwytny - co widać, kiedy chwyta kubek z wodą. Nie ustawia kciuka przeciwstawnie. Chwyt narzędzia do pisania jest prawidłowy. Jednak mamy dodatkowy problem, Dziecko bardzo łatwo rozprasza uwagę. Właściwie jeszcze zanim skończyła rok, nie była w stanie zjeść posiłku, kiedy w pomieszczeniu ktoś się pojawiał. Bardzo trudno jest jej skupić się na posiłkach. Ciągle o czymś zapomina, nie wie, gdzie położyła przed chwilą przedmiot. Za każdym razem, gdy wychodzi lub wchodzi do domu, nie zamyka drzwi, bo... "A, zapomniałam". Chciałabym ponownie zdiagnozować córkę w kierunku zaburzeń integracji odruchów. Ale nie mam pojęcia, w jakim kierunku iść w kwestii zaburzeń uwagi. Dziecko ma zapewnioną dużą dawkę ruchu - kilka godzin dziennie, tv- tylko wieczorynka. Bardzo dużo czytamy - i tutaj faktycznie potrafi być skupiona. Na terapii logopedycznej również, ale podczas codziennych zajęć w przedszkolu - już nie. Przejdźmy do pytań: - gdzie skierować się z córką w sprawie zaburzeń uwagi? (jaki specjalista/rodzaj diagnozy?) - czy z 5-latkiem mogę ćwiczyć fazy odruchu chwytnego Robinsona tak samo, jak robiłyśmy to do ukończenia 2 lat (później córka odmawiała współpracy) i jak to organizować? Wcześniej pamiętam, że układałam jej paluszki w odpowiedniej pozycji. Czy teraz wystarczy, że pokażę jej pozycję i poproszę o naśladowanie? Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź: Sytuacja przedstawiona przez Panią jest złożona, warto zacząć od diagnozy medycznej, a mianowicie neurolog dziecięcy powienien zbadać dziecko, aby stwierdzić, czy odruchy są prawidłowe, a nadto może zlecić badania EEG I inne, aby orzec,czy układ nerwowy dziecka funkcjonuje prawidłowo. Poza tym, jeśli dziecko potrafi skupić na interesującej je czynności w korzystnych dla siebie warunkach to znaczy, że jest potencjał, ale ilość bodźców nie działa korzystnie. Warto rozważyć konsultację psychologiczną, bowiem wyjaśni się, jakie są mocne strony dziecka, jakie obszary do pracy i wówczas dobrać odpowiednie działania terapeutyczne. Zaburzenia uwagi mogą wynikać z nieprawidłowego przetwarzania słuchowego. Tu procedura przedstawia się następująco, a mianowicie – badanie laryngologiczne, badanie audiologiczne, a następnie poziomu uwagi słuchowej. Jeśli w tym obszarze ujawnią się nieprawidłowości to wówczas warto zastanowić się nad terapią przetwarzania słuchowego, część z tych metod jest bezpłatna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego lub pracy poradni, inne są odpłatne, specjalista pomoże dobrać odpowiedni trening. Co do sprawności ręki, warto omówić potrzeby dziecka z terapeutą ręki. Ważne, aby kontynuować podjęte przez Panią działania, ale też zintensyfikować ilość zajęć uwzględniających stymulację dotykową i proprioceptywną dłoni. Pomocne mogą tu być różne masy plastyczne, zabawy ze squishy i slime, formowanie kształtów z modeliny oraz angażowanie dziecka w gotowanie. Ustawiać palce można, ale warto zwiększać odczuwanie przez dziecko, tego, co się dzieje z jego dłonią. Pomocne może być także oddziaływanie terapeuty Integracji Sensorycznej, który będzie dążył do wzmacniania napięcia posturalnego, sprawności obręczy barkowej, jak również rozwijania sprawności małej motoryki. Dopiero kompleksowa diagnoza oraz wielospecjalistyczna terapia może przynieść dobry rezultat.

Autorzy

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.